Jak wymienić halogen w oprawie podtynkowej? Podpowiadamy!

Jak wymienić halogen w oprawie podtynkowej? Podpowiadamy!

Oświetlenie halogenowe jest często stosowane w oczkach sufitowych. Oprawy te są wybierane z uwagi na to, że nie tylko dostarczają dużo światła i mogą być łatwo regulowane, ale także prezentują się niezwykle elegancko. Z naszego artykułu dowiesz się, jak w kilku krokach wymienić samodzielnie halogen i cieszyć się doskonale oświetlonym wnętrzem.

Jak działa żarówka halogenowa?

Zasada działania jest zbliżona do tej znanej z tradycyjnych modeli. Mianowicie, prąd wypływający z gniazdka kierowany jest przez podstawę żarówki, a następnie przechodzi do wolframowego żarnika, który zostaje podgrzany. W żarniku, który jest zamknięty w kwarcowej bańce, znajduje się gaz szlachetny zmieszany dodatkowo z niewielką ilością halogenu. Jest odpowiedzialny za regenerację tego elementu żarówki i tym samym zapobiega ciemnieniu bańki od strony wewnętrznej.

Główne zalety żarówki halogenowej

Żarówki halogenowe mają kilka zalet. Po pierwsze, mogą być stosowane w większości lamp sufitowych, a także w niektórych rodzajach reflektorów.

Po drugie, dzięki temu, że gaz jest pod ciśnieniem, możliwe jest uzyskanie większej intensywności światła. Ponadto takie żarówki charakteryzują się dłuższą żywotnością w stosunku do zwykłych. Producenci niektórych znanych marek sugerują, że może być to nawet 2000 godzin. Dla porównania tradycyjne świecą do 1000 godzin.

Czy żarówka halogenowa jest bezpieczna dla wzroku?

Odpowiedź brzmi: tak, żarówki halogenowe są bezpieczne dla wzroku. Wykorzystują takie same technologie, co żarówki tradycyjne oraz LED, ale są znacznie tańsze w produkcji. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie dotykać żarówki podczas wymiany tuż po jej wyłączeniu – możesz się poparzyć!

W jakim pomieszczeniu żarówka halogenowa sprawdzi się najlepiej?

Żarówka halogenowa w nowoczesnym oczku sufitowym to propozycja do każdego wnętrza. Świetnie sprawdzi się zarówno w kuchni oraz łazience, jak i w eleganckim salonie, a także pokoju dziecięcym. W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór opraw, które z łatwością dopasujesz do swoich aktualnych potrzeb. Nasze oczka sufitowe to dobrze znane i cenione rozwiązanie, które pozwoli Ci nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter. Możliwość kierunkowego ustawienia poszczególnych lamp będzie szczególnie przydatna, kiedy postanowisz wyeksponować wyjątkowe elementy wystroju np. obrazy albo ciekawą dekorację ściany.

Jak wymienić halogen?

Wymiana żarówki w oczku sufitowym nie jest trudna. Najważniejsze, aby pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Po pierwsze, nigdy nie dotykaj żarówki bezpośrednio po jej włączeniu, a także przez dłuższą chwilę po wyłączeniu.

W naszym poradniku znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym szybko i bezproblemowo wymienisz halogen.

Pamiętaj o stabilnych warunkach pracy

Do prac wysokościowych przyda Ci się drabina. Jeżeli jej nie posiadasz, możesz skorzystać z krzesła albo podstawić stół bezpośrednio pod lampą. Takie podparcie zapewni Ci stabilne warunki pracy.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Zanim zabierzesz się za wymianę żarówki, upewnij się, że wyłączyłeś światło. Nie musisz robić tego przy pomocy bezpieczników. Wystarczy, że użyjesz przełącznika w pomieszczeniu, w którym będziesz pracował. Jeżeli za wymianę zabierasz się wieczorem to warto, abyś zatroszczył się o dodatkowe źródło światła. Może być to lampka biurkowa albo smartfon z opcją latarki.

Przygotuj odpowiednią żarówkę

Jeżeli zachowałeś opakowanie oprawy halogenowej bądź zapisałeś specyfikację żarówki, Twoje zadanie jest ułatwione. Wystarczy, że zaopatrzysz się w nową. Jeśli jednak nie znasz parametrów swojej lampy, a tym bardziej zastosowanego w nim źródła światła, najłatwiej będzie wymontować starą żarówkę i z nią udać się po zakup odpowiedniej.

Wymiana halogenu z gwintem GU10 jest bardzo prosta!

W zależności od oprawy najpierw zdejmij druciki zabezpieczające żarówkę przed wypadnięciem. Następnie usuń ruchem góra-dół sam halogen. Jeżeli oprawa nie jest wyposażona w druciki, to najprawdopodobniej należy wykonać żarówką ruch przeciwny do wskazówek zegara. Teraz wystarczy już tylko zamontować nową żarówkę. Przy montażu postępuj analogicznie – włóż żarówkę i zabezpiecz ją drucikiem lub wkręć zgodnie z ruchem wskazówek. Gotowe!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl